Gdańskie Forum Dialogu Nauki i Religii im. Heweliusza

Artykuły naukowe   |   Informacje prasowe


Na początku było Słowo ...
Autor: Adam Cenian   Data: 11 grudnia 2007   Źródło: Biuletyn Forum Heweliusza   Język: polski
Treść artykułu: Na początku było Słowo ... To stwierdzenie z prologu ewangelii Jana od wielu wieków budziło wyobraŸnię i stymulowało dyskusję wielu myślicieli. Wiek XX poprzez rozwój teorii informacji oraz dyskusje nad jej genezą (początkiem) znacznie rozszerzył zakres tych rozważań. Profesor Werner Gitt tytułując swą ksiązkę "Na początku była informacja" nie tylko odwołuje się do tego ewangelicznego posłania, ale rzuca wyzwanie wszelkiego rodzaju materializmowi. Jak powstaje informacja ? Co jest informacją ? Czy jest ona równoważna materii ? Czy sama materia może generować (tworzyć) nową informacje ?

Dziury w ateizmie - wywiad z Johnem Lennoxem
Autor: Przemyslaw Kucharczak, John Lennox   Data: 11 grudnia 2007   Źródło: Gosc Niedzielny, numer 44/2007
patrz również   Konferencja Nauka Etyka Wiara, 2007, Rogów   Język: polski
John Lennox - profesor matematyki z Oxfordu, pastor Kościoła prezbiteriańskiego. Napisał książki "Grabarz: czy nauka pogrzebała Boga ?" i "Chrześcijaństwo: opium czy prawda ?"
Treść artykułu:   O debacie z R. Dawkinsem, trujacej religii i o śmiechu ze Zmartwychwstania z prof. Johnem Lennoxem rozmawia Przemysław Kucharczak - redaktor Gościa Niedzielnego.Wywiad z Dominikiem Tassot na temat dyskusji o teorii ewolucji i Inteligentnego Projektu w Kościele Katolickim
Autor: John L. Allen   Data: 22 sierpnia 2006   Źródło: National Catholic Reporter (http://www.ncronline.org/mainpage/specialdocuments/tassot_interview.pdf)   Język: polski
Dominik Tassot jest dyrektorem Centre d’Etude et de Prospectives sur la Science, mającej siedzibę we Francji grupy 700 europejskich katolikow – naukowców oraz intelektualistow.
Treść artykułu: Wywiad przeprowadzony przez Johna L. Allena, korespondenta National Catholic Reporter, dotyczył ewolucji, nauki i koncepcji inteligentnego projektu.

Słowo o książce Wernera Gitta "Człowiek - fascynująca istota"
Autor: Werner Gitt   Data: 11 grudnia 2007   Źródło: Biuletyn Forum Heweliusza   Język: polski
Treść artykułu: Czego może oczekiwać czytelnik, sięgając po książkę zatytułowaną "Człowiek – fascynująca istota" ? Zacznijmy od rozważenia użytego tu słowa. Słowo "fascynacja" pochodzi od łacińskiego wyrazu fascinare, który oznacza "oczarowanie, pociąganie przez coś". Co nas pociąga ? Co wywiera na nas silne wrażenie ? Co wzbudza nasz zachwyt ? Czy jest to obraz malarza, zręczność sportowca, głos śpiewaczki, wirtuozowska gra, czy genialny wynalazek techniczny ? W tej książce stawiamy bardziej ogólne pytanie: Jaki jest człowiek ?

Vatican Astronomer Discusses the Harmony Between Science and Faith
Data: 30 marca 2006   Źródło: AAAS News   Język:angielski

Symposium honors laser’s inventor
Data: 2 sierpnia 2005   Źródło: Science and Technology News   Język: angielski

Witraż z Darwinem - nowy spór o teorię ewolucji
Data: 18 lipca 2005   Źródło: Onet.pl   Język: polski

Poles hope to reestablish Gdansk tolerance
Data: 13 czerwca 2005   Źródło: Science and Technology News   Język: angielski

Laser zbliża naukę i wiarę - słynny noblista otrzyma Nagrodę Templetona
Data: 10 marca 2005   Źródło: Gazeta.pl   Język: polski

Filozof ateista stwierdza istnienie Boga
Data: 11 grudnia 2004   Źródło: AsiaNews.it   Język: angielski

Znany ateista uwierzył w Boga
Data: 9 grudnia 2004   Źródło: ABC News   Język: angielski